wtorek, 2 czerwca 2009

Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. TEJ ZIEMI

Dziś 2 czerwca 2009 r. – 30-ta rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. To te słowa Papieża Polaka przyczyniły się do demokratycznych przemian nie tylko w Polsce, ale i całej Europie Środkowej i Wschodniej. Gdyby nie wizyta Jana Pawła II przemiany mogłyby zajść dużo później.

Jan Paweł II w czasie swojej 57. pielgrzymki. w lutym 1993 r. odwiedził także Ugandę. Oto fragment homilii wygłoszonej w Kampali w miejscu kultu męczenników z Namugongo.

Jak bardzo mieszkańcy Ugandy potrzebują światła Ewangelii, by rozwiać ciemność, którą pozostawiły długie lata niepokojów, przemocy i strachu. Dziś Uganda stoi na rozdrożu: jej mieszkańcy potrzebują soli słowa Boga, by wprowadzić uczciwość, dobro, sprawiedliwość, troskę o godność człowieka, które mogą zagwarantować odbudowę kraju na solidnych fundamentach.

Uganda potrzebuje usłyszeć słowa Boga! Jak wielu waszych braci i sióstr jeszcze nie spotkało Chrystusa! Powtarzam wszystkim Wam to wyzwanie, które zostawił Papież Paweł VI: musicie być misjonarzami dla siebie wzajemnie. Niech Waszemu entuzjazmowi do ewangelizacji towarzyszy jeszcze większe zaangażowanie w pracę na rzez jedności wszystkich, którzy wyznają imię Chrystusa"

Homily of His Holiness John Paul II, Kampala (Uganda), Sunday, 7 February 1993, Apostolic Journey to Benin, Uganda and Khartoum (Sudan). Eucharistic celebration at the shrine of the holy Uganda martyrs if Namugongo, http://www.vatican.va/holy_father/john_paul_ii/homilies/1993/documents/hf_jp-ii_hom_19930207_kampala_en.html, 2.06.2009.